Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

6 grudnia 2017

1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS

Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.

Czytaj więcej o: 1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
25 października 2016

Inwazyjna Choroba Meningokokowa

IChM jest chorobą wywołaną przez gram (–) bakterie Neisseria meningitidis. Rezerwuarem dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest człowiek. Istnieje wiele grup tych bakterii. W Polsce najczęściej występują meningokoki grupy B i C. Z czego ostatnie najczęściej wywołują ogniska epidemiologiczne. Bakterie bytują w wydzielinie nosowo-gardłowej. Około 10-25% populacji jest bezobjawowymi nosicielami drobnoustrojów. Inwazyjna Choroba Meningokokowa przebiega w postaci sepsy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Czytaj więcej o: Inwazyjna Choroba Meningokokowa
25 października 2016

18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Antybiotyki to leki przeciwdrobnoustrojowe. Ich działanie opiera się na hamowaniu wzrostu bakterii i ich zabijaniu. W związku z tym, że są to leki przeciwbakteryjne, nie są skuteczne w leczeniu zakażeń wirusowych tj. grypa czy przeziębienie. Wyróżnia się ponad 15 klas antybiotyków, działających wybiórczo na poszczególne bakterie. Istnieją antybiotyki działające na szerokie spektrum bakterii oraz takie które działają przeciw wąskiej grupie zakażeń bakteryjnych. Antybiotyki wykorzystywane są w leczeniu zakażeń bakteryjnych u ludzi, zwierząt a nawet roślin. W związku z nadmiernym i niewłaściwym stosowaniem antybiotykoterapii, zjawisko oporności jest coraz większym zagrożeniem w medycynie.

Czytaj więcej o: 18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
16 października 2016

Lambioza

Giardioza  (lamblioza)

Giardioza to choroba pasożytnicza, którą wywołuje pierwotniak Giardia lamblia. Giardioza jest uważana za najczęstszą w Polsce przyczynę przewlekłych bólów brzucha i biegunek u dzieci w wieku przedszkolnym. Częstość jej występowania sięga 0,5–50% populacji dziecięcej, a 60–90% wśród dzieci skarżących się na ww. dolegliwości w tym wieku. Rocznie rejestruje się 2280–2400 przypadków giardiozy.Zakaźeniu sprzyjają: zła higiena i warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, nawożenie pól ludzkimi ekskrementami. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową przez spożywanie zanieczyszczonych cystami pierwotniaka pokarmów. Pasożyty lokalizują się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych i przewodach trzustkowych.

Czytaj więcej o: Lambioza