Zima/lato w mieście

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

12 maja 2017

12.05.2017 Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Piękna opalenizna jest niewątpliwie najlepszą pamiątką, jaką można przywieźć znad morza. Należy jednak pamiętać, że nadmierne opalanie często prowadzi do powstania, oparzeń, przebarwień, udaru słonecznego, jak również nowotworów skóry, w tym czerniaka. Największe promieniowanie UV obserwuje się między godziną 11.00 a 15.00 i to właśnie o tej porze jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne. Najlepiej więc na plażę udać się po godzinie 15.00 lub, jeśli lubimy rano wstawać, jeszcze przed godziną 11.00.

Mimo że stajemy się coraz bardziej świadomi szkodliwości nadmiernego opalania, często zapominamy o konieczności założenia kapelusza, okularów przeciwsłonecznych i stosowaniu  kremu z filtrem UV. Kremy te, są skuteczną ochroną przed promieniowaniem, jednak pomimo ich stosowania należy ograniczać czas ekspozycji na słońce. 

Czerniak (czerniak złośliwy, łac. melanoma malignum) to wywodzący się z melanocytów nowotwór skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Specjaliści alarmują, że zachorowalność na czerniaka systematycznie wzrasta na całym świecie - obserwuje się coroczny wzrost zapadalności na ten nowotwór o 3-7 procent (w Polsce 2,6 procenta dla mężczyzn i 4,4 procenta dla kobiet). Czerniak to nowotwór, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Dlatego najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby.

Czytaj więcej o: 12.05.2017 Europejski Dzień Walki z Czerniakiem