Zima/lato w mieście

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

9 maja 2016

Barszcz sosnowskiego

Nadszedł sezon Barszczu Sosnowskiego

 

Roślina na przełomie maja i czerwca wkroczy w fazę kwitnienia. Podobna do chwastu, wydziela substancje stwarzające bardzo poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Często mylona jest z podobnymi do niej gatunkami należącymi do tej samej rodziny selerowatych (Apiaceae): barszczem zwyczajnym, łopianem, pasternakiem zwyczajnym czy arcydzięglem litwor. Należy jednak pamiętać, że Barszcz Sosnowskiego wyróżnia wielkość. Łodygi tej rośliny mogą mierzyć nawet 4 metry, a szczególnie charakterystyczne są kwiaty - duże i białe zebrane w baldachimy. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie parzącą. Ważne jest również nazewnictwo. Barszcz olbrzymi, inaczej nazywany barszczem Mantegazziego i barszcz Sosnowskiego pochodzą z rodziny selerowatych (baldaszkowatych). Obydwa gatunki w stanie dzikim występują na Kaukazie i  traktuje się łącznie jako kaukaskie barszcze.

Czytaj więcej o: Barszcz sosnowskiego
12 czerwca 2017

Jak ustrzec sie przed niekorzystnymi dla zdrowia skutkami wysokich temperatur

Nadchodzące lato może obdarzyć nas upałami, jak sobie wówczas radzić, aby nie ucierpiało nasze zdrowie. Upały przekraczające 30 stopni Celsjusza są bardzo niebezpieczne dzieci i osób starszych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie radzi jak ustrzec się przed  niekorzystnymi dla zdrowia skutkami wysokich temperatur:

Czytaj więcej o: Jak ustrzec sie przed niekorzystnymi dla zdrowia skutkami wysokich temperatur
12 czerwca 2017

Zdrowe i bezpieczne wakacje 2017

W związku z okresem letnich wakacji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie wszystkim uczestnikom wypoczynku letniego zorganizowanego na terenie Miasta Stołecznego Warszawy życzy miłego, bezpiecznego i zdrowego pobytu  wakacyjnego.

Jednocześnie, w ramach akcji „LATO W MIEŚCIE 2017”, Odział Promocji Zdrowia zaprasza do skorzystania ze spotkania z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w m. st. Warszawie, w ramach zajęć „Ciesz się latem - bezpieczne wakacje”.

Czytaj więcej o: Zdrowe i bezpieczne wakacje 2017
12 maja 2017

12.05.2017 Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Piękna opalenizna jest niewątpliwie najlepszą pamiątką, jaką można przywieźć znad morza. Należy jednak pamiętać, że nadmierne opalanie często prowadzi do powstania, oparzeń, przebarwień, udaru słonecznego, jak również nowotworów skóry, w tym czerniaka. Największe promieniowanie UV obserwuje się między godziną 11.00 a 15.00 i to właśnie o tej porze jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne. Najlepiej więc na plażę udać się po godzinie 15.00 lub, jeśli lubimy rano wstawać, jeszcze przed godziną 11.00.

Mimo że stajemy się coraz bardziej świadomi szkodliwości nadmiernego opalania, często zapominamy o konieczności założenia kapelusza, okularów przeciwsłonecznych i stosowaniu  kremu z filtrem UV. Kremy te, są skuteczną ochroną przed promieniowaniem, jednak pomimo ich stosowania należy ograniczać czas ekspozycji na słońce. 

Czerniak (czerniak złośliwy, łac. melanoma malignum) to wywodzący się z melanocytów nowotwór skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Specjaliści alarmują, że zachorowalność na czerniaka systematycznie wzrasta na całym świecie - obserwuje się coroczny wzrost zapadalności na ten nowotwór o 3-7 procent (w Polsce 2,6 procenta dla mężczyzn i 4,4 procenta dla kobiet). Czerniak to nowotwór, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Dlatego najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby.

Czytaj więcej o: 12.05.2017 Europejski Dzień Walki z Czerniakiem